Aktualności
Bez obowiązku comiesięcznego drukowania pkpir

Księga prowadzona przy użyciu komputera bedzie uznawana za prawidłową, bez obowiązku comiesięcznego drukowania. Oczywoście - pod kilkoma warunkami.

Kolejna zmiana, to zwolnienie z obowiązku sporządzania dwóch spisów z natury na koniec i na początek roku dla osób kontynujących działalność godpodarczą.

Więcej w artykule pod niniejszym tytułem.

09.06.2016
Więcej >
Uproszczona ewidencja przychodów i kosztów małych organizacji pozarządowych

Do ustawy o rachunkowości zostało wprowadzone zwolnienie małych organizacji pozarządowych z obowiązku
stosowania ustawy o rachunkowości (art. 2 ust. 5 uor).

02.11.2015
Więcej >
Formularz kontaktowy

Księgowość w działalności gospodarczej

Klientom prowadzącym księgi handlowe możemy zapewnić pomoc we wdrażaniu zasad contollingu.

Oferujemy rozliczenia i zwrot podatków z dochodów zagranicznych.

Tłumaczenia pisemne uwierzytelnione

Baza sprawdzonych tłumaczy przysięgłych pozwala na zaoferowanie w pełnym zakresie usługi tłumaczeń uwierzytelnionych.

dokumentyrejestrowe firm

  • dokumentacja prawno-sądowe
  • dokumenty samochodowe
  • dokumentacja medyczna
  • umowy

1 lipca 2015 r. weszły w życie korzystne przepisy dla około dwóch milionów polskich kierowców.

Od państwa dostaną oni możliwość rozliczenia kosztów zakupu paliwa.

Na każdym litrze zaoszczędzą nawet 50 groszy. Straci za to budżet państwa, któremu tylko w tym roku ubędzie 900 mln zł.
Dotąd rozliczenie VAT-u za zakup paliwa było niezwykle trudne. Trzeba było prowadzić dokładną księgowość przejazdów. Do tego dochodziło jeszcze jeden warunek - auto musiało być wykorzystywane jedynie do celów służbowych.

Przepisy właśnie uległy zmianie.
- Odliczenie podatku od paliwa w przypadku przedsiębiorców użytkujących pojazdy do celów mieszanych, będzie możliwe po raz pierwszy od początku obowiązywania w Polsce przepisów o podatku od towarów i usług. Jest to przepis, z którego skorzystają wszyscy przedsiębiorcy użytkujący tego typu pojazdy w działalności gospodarczej - w tym klienci firm leasingowych – mówi Andrzej Sugajski, dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu.


VAT do połowy od lipca rozliczyć może już każdy przedsiębiorca. Wystarczy, że będzie miał faktury potwierdzające tankowanie. Zatankowanie do pełna (czyli ok. 50 litrów) przynieść może oszczędności w granicach 28 zł. Jak tłumaczy firma Tax Care, za każde 123 zł wydane na paliwo odliczyć można 11,5 zł VAT. Do tego kolejne kilka złotych można jeszcze zyskać, zaliczając zakup do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, które obniżą podstawę opodatkowania. W sumie zaoszczędzić na tym będzie można ok. 14 zł.


Na litrze benzyny czy oleju napędowego przedsiębiorcy zaoszczędzą więc ok. 50 groszy. Poza tym odliczyć można także VAT zawarty w cenie gazu LPG. W sumie taka fiskalna zniżka dotyczyć może ok. 2 mln przedsiębiorców.
Mniej szczęśliwy jest minister finansów. Resort już oszacował, że tylko w tym roku straci na nowych przepisach aż 900 mln zł. W przyszłym roku ta kwota wzrośnie do 1,2 mld zł.
Sebastian Ogórek

Money.pl